Przykra, długotrwała dolegliwość

Przykra, długotrwała dolegliwośćEgzema jest powszechnie spotykanym stanem zapalnym skóry. Doświadcza jej około 10% populacji. Objawy mogą być bardzo indywidualne. Najczęściej są to czerwone wypryski, z czasem przekształcające się w pękające pęcherzyki, które nieleczone łatwo się infekują. Pojawiają się okolicach nadgarstków, na dłoniach, zajmują skórę pod kolanami. Mogą także rozprzestrzeniać się na inne części ciała (na klatkę piersiową, plecy, czasami także na twarz).

Nie do końca wiadomo, dlaczego może się pojawić, ale lekarze są dość zgodni w tym, że łączy się z alergią, atopowym zapaleniem skóry. Genetyczne uwarunkowania także nie są bez znaczenia – egzema u jednego z rodziców znacznie zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dzieci. Zaobserwowano też, że częściej występuje w środowisku zanieczyszczonym. Na pewno zaś nasila się pod wpływem stresu, co wynika z faktu, że należy do chorób psychosomatycznych.

Uciążliwy problem

Jest chorobą nie zagrażającą bezpośrednio życiu, ale jest niezwykle uciążliwa i wpływa znacząco na pogorszenie się warunków życia chorego. Choć nie jest zaraźliwa wpływa na ograniczenie kontaktów towarzyskich (ze względu na dyskomfort chorego). Wysypka obniża poczucie własnej wartości a ponieważ najczęściej utrzymuje się przez dłuższy czas może prowadzić do stanów depresyjnych. Nie ułatwia niczego fakt, że wysypka ta bardzo swędzi. Wbrew pozorom swędzenie jest wyjątkowo uciążliwym objawem, ponieważ powoduje na przykład bezsenność. Nasila się pod wpływem ciepła, potu, co oznacza, że np. uprawianie sportu staje się niemal niemożliwe. Choroby tej nie da się ukryć co jest dodatkowo frustrujące dla chorego.

Egzema

Leczenie egzemy jest trudne, nie ma bowiem jednego dla wszystkich algorytmu postępowania terapeutycznego. Każdy chory może reagować nieco inaczej. Na pewno ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny i dbanie o nawilżenie skóry (od wewnątrz i od zewnątrz). Należy unikać długich kąpieli, zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur. Zimą obowiązkowe są także rękawiczki na dłoniach. Warto pomyśleć także o odpowiednich kosmetykach – więcej na tej stronie.

Leczenie polega na unikaniu alergenu (w przypadku wysypki alergennej) i stosowaniu leków zewnętrznych (maści, kremów). Właściwe leczenie zalecić może dermatolog na podstawie szczegółowego wywiadu i ewentualnych badań w kierunku wykrycia alergii czy nietolerancji pokarmowych.

Życie z egzemą nie jest łatwe we współczesnym świecie: stres, zanieczyszczenie nie wciąż podsycają jej wystąpienie. Rosnąca stale liczba alergików każe spodziewać się, że także egzemy będą diagnozowane coraz częściej. Jest to jedna z chorób naszych czasów.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>