Przeziębienie i grypa – jak je złagodzić?

Przeziębienie i grypa – jak je złagodzić?Każdy z nas przeziębienia się kilka razy w roku. Z reguły przeziębienie staramy się wyleczyć domowymi środkami. Ale czasem zamiast zwykłego przeziębienia dopada nas grypa. Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Jak możemy sobie pomóc przy przeziębieniu, a jak przy grypie?

 

Przeziębienie

 

Zaczyna się najczęściej od kataru. Kichamy i mamy zatkany nos, co utrudnia nam oddychanie. Bardzo często do tych objawów dołącza także kaszel. W początkowej fazie przeziębienia jest suchy, później przechodzi w mokry. Przy pierwszych objawach przeziębienia, aby usprawnić układ odpornościowy musimy się porządnie wypocić. Aby wywołać poty i obniżyć gorączkę możemy wypić aspirynę lub herbatkę z kwiatów lipy z sokiem malinowym i koniecznie położyć się do łóżka. Jeśli mamy zatkany nos, róbmy sobie przynajmniej cztery razy dziennie inhalację. Do gorącej wody dodajmy jeden z olejków: eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy. Inhalację możemy zrobić sobie również z ziół: mięty, macierzanki, szałwii. Na suchy kaszel również pomogą nam inhalacje z szałwii, syrop tymiankowy lub sosnowy, na mokry syrop wykrztuśny – nie pijmy go po godzinie 17. Pamiętajmy także o nawilżaniu gardła, w czasie przeziębienia wypijamy około dwóch litrów płynów.

 

Grypa

 

Jak odróżnić, że mamy do czynienia z grypą, a nie z przeziębieniem? Przeziębienie zaczyna się łagodnie, grypa wręcz przeciwnie – ma bardzo ostry i gwałtowny początek. Czujemy się dobrze, by po kilku godzinach mieć dreszcze i wysoką gorączkę. Objawem grypy są także bóle mięśni i głowy, czujemy, że „łamie” nas w kościach. Z typowymi objawami grypy, mimo że nie leczy się jej przyjmując antybiotyki, powinniśmy zwrócić się do lekarza. Kiedy dokuczają nam dreszcze, kiedy bolą nas mięśnie, kiedy „łamie” nas w kościach, ulgę przyniesie nam wymoczenie stóp w w ciepłej wodzie z solą kuchenną oraz natarcie klatki piersiowej i pleców rozgrzewającą miksturą na spirytusie. Możemy zażywać także preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie lekceważmy objawów grypy, może wywołać bardzo groźne powikłania.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>