Odczulanie – sposób na alergię

Odczulanie – sposób na alergięOdczulanie to zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda pozbycia się alergii. Kiedy warto poddać się odczulaniu? Jak wygląda terapia?

Osoby dorosłe mogą poddać się immunoterapii niezależnie od tego, ile mają lat. Metoda ta jest skuteczna w przypadku osób, które mają lat 40, 50, czy 60. Immunoterapii powinny podać się szczególnie osoby, które są uczulone na jad owadów. Ten typ alergii jest bardzo niebezpieczny, użądlenia owadów czasem kończą się nawet zgonem. Terapii odczulającej mogą poddać się także osoby z bardzo dokuczliwymi, utrzymującymi się przez większość roku, objawami alergii.

 

Jakie są zalety immunoterapii?

 

Osoby, które zdecydowały się na odczulanie są mniej narażone na rozwój astmy. W przypadku osób już chorujących na astmę, po odczulaniu choroba jest bardziej stabilna, ataki zdarzają się rzadziej. Pamiętajmy, że alergia nie tylko utrudnia prawidłową wentylację organizmu, ale mocno obciąża serce i układ krążenia. Po immunoterapii spada ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-krążeniowego, a w razie, kiedy choroby tez już występują, ich leczenie jest łatwiejsze. Za immunoterapią przemawia także możliwość odstawienia leków antyhistaminowych, które obciążają wątrobę.

 

Jak wygląda immunoterapia?

 

Odczulanie przebiega w kilku etapach. Standardy immunoterapii zmieniły się na przestrzeni lat i dzisiaj pacjenci bardzo szybko otrzymują dużą dawkę alergenu. W ciągu pierwszych trzech miesięcy terapii odczulanie odbywa się raz w tygodniu, następnie co cztery, lub co sześć tygodni. Immunoterapia jest długotrwała, trwa od trzech do pięciu lat. Na terapię zgłaszamy się, kiedy nie mamy objawów alergii lub kiedy są one minimalne. Terapia nie jest przerywana, kiedy wzrasta w powietrzy liczna alergenów, zmniejszane są jedynie podawane dawki alergenów.

 

Kiedy odczujemy pierwsze efekty?

 

Musimy być cierpliwi, objawy alergii zmniejszają się dopiero po dwunastu miesiącach. Ale po zakończeniu immunoterapii praktycznie się nie pojawiają. Trwały efekt odczulania utrzymuje się przez dziesięć lat.

 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>