O chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy

O chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicyChoroba wrzodowa dotyka bardzo wiele osób. Jest chorobą niezwykle często występującą w naszym kraju. Co warto o niej wiedzieć?

Zdecydowana większość osób, które cierpią na wrzody żołądka lub dwunastnicy to osoby, u których choroba rozwinęła się na skutek obecności w przewodzie pokarmowym bakterii Helicobacter pylori. Produkowane przez nią toksyny uszkadzają komórki żołądka lub dwunastnicy, wywołują stan zapalny i powodują, że wzrasta produkcja kwasu solnego. Wszystkie te czynniki prowadzą na powstania na ścianach żołądka/dwunastnicy niewielkich nadżerek. Wrzody mogą mieć średnicę jednego, czasem nawet kilku centymetrów. Zdecydowanie więcej osób choruje na wrzody dwunastnicy niż żołądka.

 

Wrzodami nie można się zarazić, ale możemy zarazić się (już w dzieciństwie) bakterią Helicobacter pylori. Nie oznacza to jednak, że wszyscy nosiciele wirusa zachorują na chorobę wrzodową. Bardzo często choroba wrzodowa rozwija się u osób, które zbyt często sięgają po wydawane bez recepty tabletki przeciwbólowe oraz u palaczy.

 

Dolegliwości, które towarzyszą chorobie wrzodowej łagodzi właściwa dieta. Dolegliwości nasilają rośliny strączkowe, pikantne przyprawy, świeże pieczywo, tłuste mięsa. W leczeniu choroby wrzodowej bardzo pomocne są ziołowe kuracje. W chorobie wrzodowej bardzo pomocny okazuje się len zwyczajny. Każdego dnia warto pić przygotowany z siemienia lnianego kleik. Drugim zielem, które ułatwia leczenie choroby wrzodowej jest babka zwyczajna lub pospolita. Zioło to działa przeciwzapalnie, hamuje rozwój bakterii. Działanie przeciwzapalne ma także gorczyca. Ale napar z gorczycy mogą pić tylko osoby, u których objawy choroby wrzodowej nie są zbyt nasilone. Bóle, które towarzyszą chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy łagodzi także napar z lukrecji gładkiej.

 

Badaniem, które potwierdza chorobę wrzodową jest gastroskopia. Przed badaniem lekarz znieczula gardło. Ma to zapobiec krztuszeniu się i odruchowi wymiotnemu. W trakcie badania pobierany jest wycinek, który następnie badany jest przez histopatologa. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>