Kobiece problemy z pęcherzem

Kobiece problemy z pęcherzemChory pęcherz to schorzenie, które zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Po części wynika to z huśtawek hormonalnych, ciąż i porodów, anatomicznej budowy cewki moczowej, a po części z częstych zapaleń pęcherza. Chorobom pęcherza można jednak zapobiegać, a jeśli nie uda się im zapobiec, to można je skutecznie leczyć.

Nietrzymanie moczu

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się utratą kontroli nad pęcherzem w trakcie wysiłku. Przytrafia się kobietom w okresie menopauzy, tym, które miały ciężki poród. Powodem nietrzymania moczu mogą też być pewne leki, kamica i infekcje układu moczowego. Dolegliwość ta jest na tyle krępująca, że wiele kobiet decyduje się na całkowite zrezygnowanie z życia towarzyskiego. Ale nietrzymanie moczu można wyleczyć, można mu też zapobiec ćwicząc w okresie ciąży mięśnie Kegla. Ćwiczenia mięśni Kegla zalecane są nawet wtedy, kiedy pojawią się objawy choroby. Nie zawsze jednak są one na tyle skuteczne, że nie są konieczne inne metody leczenia. Kobietom przepisywane są leki, które zmniejszają skurcze pęcherza. Jeśli i one nie pomogą pozostaje jedynie zabieg polegający na wstrzykiwaniu toksyny botulinowej.

 

Nadreaktywny pęcherz

 

W tym przypadku kobiety odczuwają bardzo silne, nagle pojawiające się, parcie na pęcherz. Reakcja ta jest tak silna, że nie zawsze uda się zdążyć do toalety. Przyczyny nadreaktywnego pęcherza nie są do końca poznane. Pewne przypuszczenia wskazują, że do problemów może przyczynić się siedzący tryb życia, nadmiar używek i otyłość. Nadreaktywny pęcherz może być również skutkiem zaburzeń neurologicznych. Aby nie pomylić tego schorzenia z dającym bardzo podobne objawy zapaleniem pęcherza niezbędne jest wykonanie badania moczu. Dodatkowo konieczne może okazać się USG układu moczowego i badanie urodynamiczne. Pierwszy etap leczenia polega na prowadzeniu tak zwanego dzienniczka miksji. Dzienniczek prowadzi się przez tydzień, czasem dwa. Następnie koniecznie trzeba trenować pęcherz oddając mocz co trzy godziny. Oprócz tego zostanie włączona lekoterapia. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>