Kilka słów o grzybicy stóp

Kilka słów o grzybicy stópGrzybicą stóp możemy zakazić się wyjątkowo szybko. Jakie są objawy grzybicy? Jak można ją wyleczyć?

Rodzaje grzybicy stóp

 

Choroba jest wywoływana przez grzyby należące do rodziny dermatofitow. Choroba może przyjmować jedną z trzech postaci:

  • międzypalcową;
  • potnicową;
  • złuszczającą.

 

Grzybica międzypalcowa należy do najczęściej spotykanych postaci. Pierwsze zmiany pojawiają się w miejscu, w którym jest najbardziej wilgotno, ciepło i ciasno. Grzybica międzypalcowa rozwija się więc pomiędzy czwartym a piątym palcem. Skóra w tym miejscu jest rozpulchniona, może też pękać. Kiedy wycieramy stopy czujemy ból. Z czasem grzybica atakuje kolejne palce. Bardzo rzadko zdarza się, że pojawia się pomiędzy pierwszym a drugim palcem.

 

Grzybica potnicowa różni się od międzypalcowej tym, że skóra stóp przyjmuje czerwone zabarwienie, na podeszwach pojawiają się bardzo liczne drobniutkie pęcherzyki.

 

Grzybica złuszczająca objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka na podeszwie. Może ona przyjąć postać tak zwanej grzybicy mokasynowej. W tym przypadku zmiany obejmują także brzegi podeszwy.

 

Przy zakażeniu grzybicą (niezależnie od jej postaci) zawsze występuje pieczenie i swędzenie stóp.

 

Leczenie

 

Jeżeli uda nam się zauważyć objawy grzybicy bardzo wcześnie, możemy skorzystać ze stosowanych miejscowo maści lub kremów. Jeśli jednak przegapimy pierwsze objawy, jeśli choroba nawraca, to leczenie będzie skuteczne tylko wtedy, kiedy zostanie wykonane badanie mykologiczne. Pozwoli ono stwierdzić, jaka rodzina grzybów zaatakowała nasze stopy. Rozpoznanie rodzaju grzybów ułatwi lekarzowi dobranie właściwych preparatów leczniczych. Leczenie zaawansowanej postaci grzybicy jest długotrwałe, nie w każdym przypadku skuteczne są preparaty stosowane miejscowo, czasem niezbędna jest kuracja doustna. W przypadku grzybicy stóp zaleca się, aby leczeniu poddała się cała rodzina.

 

Grzybica stóp to choroba, którą może zakazić się każdy z nas – wystarczy zapomnieć o założeniu klapków, kiedy wchodzimy pod wspólny prysznic. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>