Jak pokonać wirusy?

Jak pokonać wirusy?Wywołują wiele chorób, a znajdują się wszędzie: w naszym organizmie (w stanie uśpionym) i we wdychanym przez nas powietrzu. Jakie choroby wywołują? Jak sobie z nimi poradzić?

Cytomegalia

 

Infekcję wywołuje wirus Herpeswirus typu 5. Choroba często nie daje żadnych objawów, a czasem objawy cytomegalii przypominają przeziębienie. Wirus jest groźny przede wszystkim dla kobiet w ciąży. Stąd też badanie przeciwciał na jego obecność muszą w chwili obecnej wykonać wszystkie kobiety w ciąży. Badanie jest wykonywane w I trymestrze. Praktycznie nie zdarza się, aby choroba została wykryta. Z chorobą organizm radzi sobie sam. Kobietom ciężarnym, u których zostanie wykryta cytomegalia zaleca się odpoczynek. Nie ma konieczności, aby przyjmowały one leki antywirusowe, chyba, że są po przeszczepie. Osoby po przeszczepach są jedyną grupa osób, które w przypadku rozpoznania cytomegalii otrzymują leki antywirusowe.

 

Mononukleoza

 

Wywoływana jest przez wirus Epsteina-Barra. Jej objawy są bardzo podobne do tych, które występują przy anginie. Chorzy uskarżają się na ból gardła i mają powiększone węzły chłonne. W przypadku mononukleozy nalot na migdałkach nie pojawia się przy pierwszych objawach choroby. Choroba jest trudna do rozpoznania bez badań laboratoryjnych, które obejmują próby wątrobowe i morfologię z rozmazem. W chwili obecnej medycyna nie dysponuje lekiem na mononukleozę.

 

Ospa wietrzna

 

Wywołuje ją wirus Herpeswirus typu 3. Z reguły na ospę wietrzną chorują dzieci. Objawem ospy jest występującą na całym ciele wysypka. Lekarze nie mają problemów z jej rozpoznaniem, nie ma więc konieczności wykonywania żadnych badań diagnostycznych. Chorzy na ospę wietrzną otrzymują dzisiaj preparat Acyklowir, który zapobiega między innymi powikłaniom, które może wywołać ospa wietrzna. Szczepionka przeciwko ospie nie chroni przed zachorowaniem, ale sprawia, że choroba ma łagodniejszy przebieg. Po przechorowaniu ospy więcej na nią nie zachorujemy, zyskamy odporność do końca życia. Uśpiony wirus ospy może jednak wywołać półpaśca. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>