Hemoroidy – domowe kuracje

Hemoroidy – domowe kuracjeHemoroidy to dolegliwość bardzo nieprzyjemna i krępująca, bardzo utrudniająca codzienne życie. W pozbyciu się problemów pomogą naturalne terapie, trzeba je tylko regularnie stosować.

Objawy hemoroidów

 

O hemoroidach świadczy w pierwszej kolejności swędzenie odbytu i jego okolic. Objawom tym bardzo często towarzyszy dyskomfort odczuwany w trakcie wypróżniania się, czasem sącząca się wydzielina, która sprzyja powstawaniu stanu zapalnego okolic odbytu. Te objawy to sygnał alarmowy do rozpoczęcia leczenia. Jeżeli nie zaczniemy leczyć hemoroidów na tym etapie, to z czasem pojawi się bardzo silny ból, a nawet krwawienia.

 

Nasiadówki

 

Ulgę w dolegliwościach bólowych i świądzie bardzo szybko przyniosą nasiadówki. Najskuteczniej działa napar z kory dębu. Kora z dębu obkurcza i wysusza naczynia krwionośne. Naczynia krwionośne obsusza także napar z oczaru wirginijskiego, który dodatkowo działa bakteriobójczo i powstrzymuje krwawienia. Do przygotowania nasiadówek można wykorzystać także rumianek, który złagodzi stan zapalny. W domowej terapii hemoroidów sprawdza się także nagietek. Napar przygotowany z wybranych ziół przelewamy do wanny i miski i dolewamy niewielką ilość ciepłej wody. Roztwór nie powinien być za gorący.

 

Ciepłe kąpiele

 

Kiedy choroba dopiero zaczyna się rozwijać, bardzo pomocne są także ciepłe kąpiele. Po takiej kąpieli zgromadzona w rozszerzonych żyłach krew łatwiej może odpłynąć. Aby przygotować taką leczniczą kąpiel, wannę napełniamy do połowy ciepłą wodą i dodajemy kilka kropli olejku cytrynowego, lawendowego lub rozmarynowego. Do kąpieli możemy wykorzystać także jeden z ziołowych naparów, o których wspominaliśmy przy okazji nasiadówek. Kąpiel można także przygotować wrzucając do wanny napełnionej wodą kilka kryształków nadmanganianu potasu.

 

Kompresy

 

Natychmiastową ulgę przyniosą zimne lub ciepłe kompresy. Zimy kompres przygotowujemy z owiniętych chusteczką kostek lodu. Aby zrobić ciepły kompres trzeba ugotować cebulę i utrzeć ją z odrobiną oliwy. Do odbytu można przyłożyć również zaparzoną torebkę herbaty.

 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>