Dlaczego oddychamy ustami a nie nosem?

Dlaczego oddychamy ustami a nie nosem?Zdecydowana większość z nas oddycha nosem. Są jednak osoby, które oddychają ustami. Taka wentylacja nie jest prawidłowa. Aby ustalić jej przyczynę konieczna jest wizyta u laryngologa. Przyczyn, dla których oddychamy ustami jest kilka.

Przewlekłe zapalenie zatok

 

Zatoki wspomagają wentylowanie organizmu. Ogrzewają, oczyszczają i nawilżają powietrze, które wdychamy przez nos. Uporczywe bóle głowy i ropna wydzielina z nosa to objawy, które sygnalizują przewlekłe zapalenie zatok. Leczenie farmakologiczne nie zawsze kończy się sukcesem, czyli udrożnieniem zatok. Aby umożliwić właściwe oddychanie koniecznie trzeba udrożnić zatoki metodą balonikowania przy pomocy endoskopu.

 

Krzywa przegroda nosowa

 

Idealnie prostej przegrody nosowej nie ma żaden człowiek. Niewielkie skrzywienie nie utrudnia oddychania przez nos. Problem pojawia się, kiedy skrzywienie jest spore: oddychamy ustami i chrapiemy. Problem znika po wyprostowaniu przegrody nosowej. Jest to zabieg mało inwazyjny przeprowadzany przy pomocy endoskopu. Po zabiegu do nosa są wprowadzane opatrunki żelowe. Po dwóch dniach, kiedy się rozpuszczą będziemy mogli swobodnie oddychać nosem, zniknie także problem chrapania.

 

Zmiany polipowe

 

Do przerostu błony śluzowej najczęściej dochodzi pomiędzy ujściem zatok a nosem. Problemem może być jeden lub kilka polipów. Blokują one przepływ powietrza przez nos, trzeba je więc usunąć. Zabieg jest mało inwazyjny. Aby nie doszło do utworzenia się nowych polipów miejsca po tych usuniętych smaruje się maścią steroidową.

 

Przerost małżowin nosowych

 

Jeżeli dojdzie do przerosty małżowin nosowych, jeśli rozwinie się w nich stan zapalny, trudno jest oddychać przez nos. Konieczny jest więc zabieg, który zmniejszy przerost. Zabieg jest bezbolesny, zajmuje bardzo mało czasu. Przerost małżowin usznych likwiduje się stosując metodę koblacji, czyli elektrokoagulacji. Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu. Zabieg udrażnia nos, możemy więc łatwo nim oddychać. Znika także chrapanie.

 

Właściwa wentylacja organizmu wpływa na nasze zdrowie. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>