Dlaczego katar nawraca?

Dlaczego katar nawraca?Katar kojarzymy przede wszystkim z przeziębieniem. Nie każdy jednak nawracający katar jest skutkiem przeziębienia. Może być objawem zaburzeń hormonalnych,polekowego nieżytu nosa lub alergii.

Zaburzenia hormonalne

 

Najczęściej katar towarzyszy niedoczynności tarczycy. Jeżeli nie jesteście przeziębieni, a mimo to regularnie meczy was katar, poproście swojego lekarza pierwszego kontaktu o wypisanie skierowania na badanie hormonów tarczycy. Jeżeli poziom hormonów TSH, FT3 i FT4 odbiega od normy, konieczna będzie konsultacja z endokrynologiem. Rozpoczęcie terapii powinno pomóc rozwiązać problem nawracającego kataru.

 

Polekowy nieżyt nosa

 

Najczęściej problem ten dotyka osoby, które nadużywają leków na katar w postaci kropli do nosa. Stosując leki donosowe zapominamy, że nie powinniśmy ich zażywać dłużej niż pięć dni. Jeśli chcemy korzystać z nich dłużej powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Sposobem na pozbycie się problemu jest odstawienie kropli. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków antyhistaminowych. Jeśli masz zatkany nos i musisz zażywać krople, które go udrożnią, szukaj preparatów, które zawierają panthenol i ksylometazolinę. Taki preparat wykazuje dwutorowe działanie: regeneruje błonę śluzową i zmniejsza jej obrzęk.

 

Alergia

 

Przyczyną nawracającego kataru może być także alergia. Katar będący reakcją na alergeny może pojawić się o dowolnej porze roku. Jest zawsze wodnisty, pojawia się w towarzystwie łzawienia oczu i napadów kichania. Jeżeli więc masz katar, a nie jesteś przeziębiona, jeśli łzawią ci oczy – skonsultuj się z alergologiem. Doraźnie mogą ci pomóc dostępne bez recepty leki na alergię.

 

Katar – czy muszę iść do lekarza?

 

Jeżeli katarowi towarzyszy temperatura powyżej 38 stopni, jeżeli silnie bolą nas zatoki lub mamy ropną wydzielinę z nosa, powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Nie zawsze katar jest objawem przeziębienia, czasem może go wywołać zakażenie bakteriami. Tego typu katar sam nie minie. Niezbędne będzie rozpoczęcie leczenia antybiotykiem. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>