Co powinnaś wiedzieć o testach owulacyjnych?

Co powinnaś wiedzieć o testach owulacyjnych?Testy owulacyjne powstały przede wszystkim z myślą o osobach, które starają się o dziecko. Korzystając z nich można uchwycić moment, w którym szansa na zajście w ciążę jest największa.

Testy owulacyjne z wyglądu przypominają testy ciążowe. Pozwalają wykryć w moczu hormon luteinizujący LH. Jego stężenie bardzo mocno wzrasta na dobę do trzydziestu czterech godzin przed jajeczkowaniem.

 

Jak działa test owulacyjny?

 

Kobieta, która chce wiedzieć, kiedy nadchodzi moment owulacji powinna przede wszystkim bardzo dobrze znać swój cykl. Moment najwyższej płodności, czyli owulacja, ma miejsce czternaście dni przed końcem cyklu. Za koniec cyklu uważany jest przewidywany termin miesiączki. Jeżeli więc chce wykonać badanie przy pomocy testu owulacyjnego powinna zrobić to na piętnaście, szesnaście dni przed datą miesiączki. Na wynik testu czeka się nie dłużej, jak pięć minut. Nie zawsze do ustalenia dokładnego dnia owulacji wystarczy zrobić tylko jeden test. Wysokie stężenie hormonu LH utrzymuje się bowiem bardzo krótko, może się więc nie udać trafić w najbardziej dogodny moment. Do wykonania testu owulacyjnego kobieta nie musi się przygotowywać w specjalny sposób. Zaleca się jednak, aby na dwadzieścia cztery godziny przed wykonaniem testu unikała silnych emocji, unikała zażywania leków, picia alkoholu oraz zażywania innych używek. Są to bowiem czynniki, które mogą zaburzyć równowagę hormonalną w organizmie. Poziom hormonu LH jest najwyższy w godzinach wieczornych, test najlepiej jest więc wykonać właśnie wtedy.

 

Jakie są rodzaje testów?

 

Testy owulacyjne dostępne są w trzech rodzajach. Są to testy:

  • płytkowe – aby wykonać test trzeba nabrać mocz w specjalną pipetkę;
  • strumieniowy – nazywany flamastrem. Po strumień moczu należy podłożyć pod strumień moczu;
  • paskowy – wkłada się pasek testu do sterylnego pojemnika napełnionego moczem.

 

Testy owulacyjne, które pozwalają ustalić, kiedy płodność jest najwyższa nie są drogie, kosztują kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Ze wszystkich rodzajów testów najmniej kosztują testy paskowe. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>