Co powinnaś wiedzieć o badaniach prenatalnych?

Co powinnaś wiedzieć o badaniach prenatalnych?Już w łonie matki można rozpoznać, czy dziecko przyjdzie na świat zdrowe. Co więcej, niektóre schorzenia można wyleczyć jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Jest to możliwe dzięki badaniom prenatalnym.

Na wykonanie badań prenatalnych powinny zdecydować się kobiety, które zdecydowały się na późne macierzyństwo, które te, które mają więcej niż trzydzieści pięć lat. Wraz z wiekiem przyszłej matki wzrasta bowiem ryzyko, że dziecko urodzi się z wadami genetycznymi. Wśród matek, które ukończyły trzydzieści pięć lat ryzyko, że dziecko urodzi się z zespołem Downa jest bardzo duże. Badania prenatalne nie są oczywiście obowiązkowe, a jedynie zalecane. Kobiety po trzydziestym piątym roku życia mogą je zrobić bezpłatnie. Wykonanie badań prenatalnych zaleca się także w przypadku, jeśli w rodzinie jednego z przyszłych rodziców były przypadki chorób genetycznych. Dla tych osób badania prenatalne także są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Młodsze matki, rodzice pochodzący z rodzin, w których nie występowały przypadki chorób genetycznych mogą wykonać badania prenatalne odpłatnie.

 

Jednym z najbardziej podstawowych prenatalnych badań genetycznych jest amniopunkcja. Badanie to może zostać wykonane pomiędzy 13 a 16 tygodniem ciąży. Aby można było ocenić ryzyko wad genetycznych, konieczne jest pobranie próbki wód płodowych. Amniopunkcja jest zawsze wykonywana przez lekarza. Zabieg nie należy do przyjemnych – aby możliwe było pobranie płynu owodniowego do badań, trzeba przekłuć igłą brzuch matki. Wkłucie monitoruje się za pomocą aparatu USG, dzięki temu można ustalić położenie płodu. Ryzyko, że płód zostanie uszkodzony jest minimalne, chociaż nie da się go całkowicie wykluczyć.

 

Wiele osób przekonuje, że celem badań prenatalnych jest terminacja ciąży. Nie jest to prawda. Badania prenatalne umożliwiają rozpoznanie chorób nie tylko genetycznych, ale także ciężkich wad serca. Wiedza o tym, że dziecko urodzi się z ciężką wadą serca pozwala lekarzom przygotować się do operacji w możliwie najszybszym czasie po narodzinach dziecka. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>