Co może oznaczać kaszel u malucha?

Co może oznaczać kaszel u malucha?Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Dla dorosłych, ale także dla maluchów najbardziej korzystny jest kaszel mokry. Pozwala on bowiem odkrztusić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych lub pozbyć się na przykład okruchu chleba. Kaszel suchy nie pełni już tak pozytywnej roli. Każdy jest jednak dla dziecka bardzo męczący. Jakie są choroby u dzieci, którym towarzyszy kaszel? Czy można je złagodzić domowymi sposobami?

Kaszel, gorączka i katar

 

Jeżeli w pierwszej kolejności pojawia się męczący, suchy kaszel, który następnie przechodzi w mokry, a towarzyszy mu odkrztuszanie śluzowo-ropnej wydzieliny, możemy przypuszczać, że jest to zapalenie oskrzeli. Pojawią się wtedy także dodatkowe objawy: świszczący oddech, duszności i wysoka gorączka (pojawia się po trzech, czterech dniach). Objawy złagodzą inhalacje z soli kuchennej (na dwie porcje wody należy wziąć jedną porcję soli), oklepywanie pleców dłonią ułożoną w łódkę oraz syrop wykrztuśny. Syrop nie należy podawać po godzinie 17, a oklepywanie najlepiej jest zrobić po trzydziestu minutach od wypicia przez dziecko syropu.

 

Kaszel i świszczący oddech

 

Jeśli jeszcze dołączą do tych objawów wymioty (pojawiają się na skutek trudności z odkrztuszeniem wydzieliny), to jest bardzo prawdopodobne, że dziecko choruje na koklusz. Na początku choroby, przez około dwa tygodnie, kaszel jest suchy, później przechodzi w napadowy i męczący. Dodatkowe objawy, po których poznamy, że jest to koklusz to: oddech jest głęboki i świszczący, przypomina piejącego koguta. Koklusz wymaga leczenia antybiotykami. Z reguły należy je dziecku podawać przez okres od 10 do nawet 14 dni. Podawania antybiotyków nie można przerwać. Koklusz, który nie zostanie do końca wyleczony może wywołać groźne powikłania: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, a nawet zaburzenia ze strony układu nerwowego. Maluch czas choroby powinien spędzić w łóżku. W tym czasie dziecko musi otrzymywać duże ilości płynów. W czasie choroby należy często wietrzyć pokój, w którym dziecko leży – poprawia to samopoczucie. 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>